Kingdom Swim

Kingdom Swim – July 12, 2014
15 Mile Border Busters
Women
1 7:10:57 81 Thomas Sarah S 32 F Conifer CO Ryan Willis
2 7:52:49 85 Brynn Charlotte 47 F Stowe VT Gary L. Golden Stowe Mermaids/Mermen
3 10:04:19 83 Dutton Jennifer 45 F Wayland MA Andrew Dutton
4 11:05:59 88 Yankauskas Paula J 58 F Hyde Park VT Deborah Beier NEM – STOW
Men
1 7:33:32 87 Shipp Bill 54 M Mitchellville MD Tom Sweeney Arundel Breakfast Club
2 9:55:03 84 Uprichard David 47 M NY NY Pamela Ladds Red Tide
3 12:07:34 86 Prezioso Franco 48 M Bel Air MD Jerry Zeankowski
dnf 82 Joubert Kevin 42 M Towson MD Hayley Marie Joseph MERR
10 Mile – Women
Skins
1 4:37:23 1 Mullowney Eileen M 23 F Burlington VT Julie Mullowney
2 5:24:24 9 Scherer Karyn ra 39 F Waits field VT Jesus tamez Stowe Mermaids/Mermen
3 5:32:10 7 Fairman Abigail A 37 F New York NY Gordon Chaffee RED TIDE
4 5:43:13 5 Dougherty Erin 31 F Brooklyn NY Cindy Chafee Red Tide
5 5:46:38 11 Lambert Heather 45 F Sudbury MA David Murphy
6 5:47:21 4 Dear Devon M 29 F Somerville MA Stephen Ford
7 6:08:10 2 Madison Julie K 26 F West Hartford CT Bill Hardy Fungus Flyers
8 6:12:03 12 Twining-Ward Louise 46 F Brooklyn NY Rob Geisler CIBBOWS
9 6:18:37 6 Gibson-Rimer Laura 35 F Brooklyn NY Ellie Spear CIBBOWS
10 6:35:41 3 Bosch Bethany 29 F Wallingford VT Natalie Boyle
dnf 8 Aviram Hadar 39 F San Francisco CA Chrstine Murphy USF Masters, SERC
Wetsuit
1 5:17:50 16 Rohrs Maureen 58 F Severna Park MD William Rohrs Arundel Breakfast Club
2 7:00:01 15 Clark Patricia 54 F Worcester MA Joe Alfano WAM
3 7:20:08 18 Needham Cynthia A 65 F Hyde Park VT Tricia Kules Stowe Mermaids/Mermen
10 Mile – Men
Skins
1 4:24:17 33 Stuart Jeffrey S 53 M Manchester CT Jonathan Van Dyne Fungus Flyers
2 4:25:17 21 Gindhart Cole T 22 M Cibolo TX Claire Lavers
3 4:54:08 32 McKinney Maury 53 M North Conway NH Rick Else MWV Masters
4 4:59:07 35 Heller Barney 60 M North Wales PA Karen Heller Colonial 1776
5 5:03:51 29 Pardo Flavio 46 M New Providence NJ Sara Garcia Berkeley Aquatic Club
6 5:04:53 23 Royer John R 31 M Takoma Park MD Judith Wahler
7 5:13:06 30 Miller William 49 M Lansing NY Mary Egan
8 5:22:06 28 Koenig Kit M 45 M Fort Lauderdale FL Nila DiDonna Swim Fort Lauderdale “SFTL”
9 6:00:45 25 Schmitt Leigh R. 41 M Northampton MA Lisa Schmitt The Island School
10 6:12:59 34 McLaughlin Brian J. 59 M Nashua NH Ken Donoghue New England Masters
11 6:45:27 24 Haynes James 38 M Lynn MA Katrina Haynes-Gosek Nahant Knuckleheads
12 9:03:59 36 Bruchac Albert 67 M Worthington OH Jennifer Copp
dnf 27 Keller-Go Raphael 44 M Brookline MA Tracy McGuinness MIT Masters Cambridge, MA
Wetsuits
1 4:20:58 31 Sullivan Kevin S 53 M Chelmsford MA Patsy Sullivan
2 4:23:23 26 Polatty IV David P 43 M Narragansett RI David Lockwood SwimRI
3 5:31:10 22 Dean Brennan R. 31 M Saint Johnsbury VT Dylan Maghini St.J Swim Club
4 6:11:15 37 Madell Rob 72 M Brooklyn NY James Davis Metro Masters Swim Club
6 mile – Women
Skins
1 2:28:26 610 Olsen Jennifer 43 F Natick MA Tim Morgan Wayland Masters
2 2:49:48 608 Killourie Nelle P 41 F North Conway NH Jim Birmingham MWV Masters
3 3:11:01 604 Guyot Janelle M 34 F Keene NH Ed Guyot KEEN
4 3:33:14 603 O’Leary Erin K 33 F Jacksonville FL Rick Geisel HLJF
5 4:10:47 615 Karp Julie 51 F Baltimore MD Diane Derby Merritt
6 6:10:03 605 Alton Sandra 39 F Easthampton MA Joe
Wetsuits
1 3:06:50 614 Amyot Francine 50 F St-Romuald QC Becky Sweeny Quebec Nordiques
2 3:19:06 619 Booher Sue-Ellen 60 F Warren VT Charles   Booher Stowe Mermaids/Mermen
3 3:24:51 606 Terranova Meredith 39 F Austin TX Aliza Lapierre
4 3:35:54 613 Day Melissa 49 F Morrisville VT David Day Stowe Mermaids/Mermen
5 3:41:03 617 Gagnon France 53 F Saint-Romuald QC Martine Mundviller
6 3:53:34 612 Naviliat Joanne 48 F East Greenwich RI Susan Naviliat
7 3:57:38 618 Berg Doris 57 F Madison NH Nick Berg
8 3:59:33 609 McCormack Fiona A 42 F Navan IR Bob Emerson Eastern Bay Dublin
Assisted
1 4:38:23 317 Stober Laurie L 50 F Oregonia OH Cathy Van Horn
6 Mile – Men
Skins
1 2:32:04 643 McCarthy Bennett 51 M Natick MA Bill McCarthy
2 3:18:41 646 Weiler Solly 54 M Newton MA Anita Gariepy
3 3:40:57 649 Ruskey Ernest E 58 M Stowe VT Laurie Wood Stowe Mermaids/Mermen
Wetsuits
1 2:42:49 644 Dwyer Brian P 53 M Middlebury CT Ben Dwyer Unaffiliated
2 2:43:52 647 Lassman Donald R. 55 M needham MA amy lassman
3 2:58:12 32 Mcgurk Michael 54 M sudbury MA Melissa Grella MIT
4 3:03:29 650 Podolske Jim R. 59 M Pepperell MA Susan
5 4:02:46 642 DeLuca Daniel C 49 M Aurora ME Max DeLuca Lowell
Assisted
1 3:20:57 648 Yannessa F. Victor 58 M Elkins Park PA Bill Siff Delaware Valley LMSC
3 Mile – Women
Skins
1 1:23:46 307 Dickerson Katie M 34 F West chester PA Laura Dolgin
2 1:26:32 316 Berkenkamp Lauri 50 F Hanover NH JOsh Kahan UV Rays
3 1:31:59 318 Weigl Keone 51 F Manlius NY Steve Weigl
4 1:32:28 301 Brynn Heidi J 14 F Stowe VT Jeff Brynn Stowe Mermaids/Mermen
5 1:35:28 306 Snyder Jennifer S 34 F Brooklyn NY Sandy Lincoln Red Tide
6 1:35:43 611 Golec Louise D. 44 F Norwich VT Matt Golec UV Rays
7 1:38:56 312 Rhim Lauren M 47 F Norwich VT Abigail Rhim UV Rays
8 1:39:38 309 Krier-Whalen Kira 40 F Waterbury VT Heath Dalley Stowe Mermaids/Mermen
9 2:09:10 310 Malieswski Laura 44 F westmore VT Susan Watson
10 2:12:10 302 DeLuca Lowell Laddy 16 F Aurora ME Haley DeLuca Lowell
11 3:01:06 314 Lipovsek Dasa 48 F Cambridge MA Ann Kwong
12 4:18:14 216 Carrier Cristina P 52 F Easthampton MA Ian Carrier  Mass 3 Girsl Swim Club
Wetsuits
1 1:04:07 303 Broido Galen A 19 F Hinesburg VT Thomas Broido UNC Ashville
2 1:30:37 320 Gamso Joan 56 F bonita springs FL Jim Parr Naples Masters
3 1:38:33 315 Damianos Laurie E 50 F Waltham MA Lynne Damianos Boston Triathlon Team
4 1:43:40 308 Bell Rebecca C 34 F Burlington VT Tyler Littwin none
5 1:54:30 305 Brauer Elizabeth 31 F Ithaca NY Donna Higgons
6 2:06:22 319 Diamond Elaine P. 53 F Morrisville VT Mitch Diamond Stowe Mermaids/Mermen
7 2:09:52 311 Maghini Monica K. 47 F East Burke VT Mark Maghini SJSC
8 2:20:28 321 Bauman Barbara D 60 F Stowe VT Nicole Chapdelaine Stowe Mermaids/Mermen
3 Mile – Men
Skins
1 1:34:58 331 Hagerty Aidan 13 M Jackson NH Shawn Hagerty Saco Valley Swim Team
2 1:55:58 332 Bennett Brad 34 M New York NY Gail Lynch
3 2:04:30 339 Gagne Michel 58 M St-Romuald QC Bonnie Geisler Quebec Nordiques
Wetsuits
1 1:13:26 340 Mohl Bruce 68 M Bonita Springs FL Marian Tucker T2N
2 1:17:07 336 Thompson Ian C 52 M Naples FL Amy Thompson Naples T2
3 1:39:10 338 Schlesinger Richard 56 M madison NJ Richard Schlesinger
4 4:10:17 341 Amyot Dominique 75 M Rivière du Loup QC Gail Steele
1 Mile – Women
1 0:26:53 105 Bennett Nadine I 41 F Ottawa ON Philip Bennett Technosport
2 0:28:50 103 Rivard Vera E 10 F Springfield NH Kevin Rivard
3 0:42:49 102 Dean Talyn R 9 F Saint Johnsbury VT Saint Johnsbury Swim Club
4 0:46:18 101 Sestito Josephine 9 F St. Johnsbury VT SJSC
5 0:47:08 108 Joubert Lillian 9 F Towson MD
1 Mile – Men
1 0:27:59 114 Dalby Spencer 66 M North Reading MA
2 0:37:00 113 Smith Jeremy 63 M Jacksonville FL
3 0:55:41 115 von Kann Curtis E. 71 M Washington DC Mary Barber None
1/4 Mile
Girls
1 0:09:43 151 White Ella C. 9 F St. Johnsbury VT SJSC
2 0:10:49 153 Rivard Margaret 7 F Springfield NH UVAC
3 0:11:52 152 Tower-Pierce Naia N. 11 F East Burke VT St. Johnsbury Swim Club
100 yard
Boys
1 0:01:58 161 Jewell Beckett 10 M Monroe NH Lincoln Jewell St Johnsbury swim team
Girls
1 0:03:55 162 Jaubert Claire 6 F Towson MD
Youth Results
3 Mile – Girls – Skins
1 1:32:28 301 Brynn Heidi J 14 F Stowe VT Jeff Brynn Stowe Mermaids/Mermen
2 2:12:10 302 DeLuca Lowell Laddy 16 F Aurora ME Haley DeLuca Lowell
3 Mile – Boys – Skins
1 1:34:58 331 Hagerty Aidan 13 M Jackson NH Shawn Hagerty Saco Valley Swim Team
1 Mile – Girls
1 0:28:50 103 Rivard Vera E 10 F Springfield NH Kevin Rivard
2 0:42:49 102 Dean Talyn R 9 F Saint Johnsbury VT Saint Johnsbury Swim Club
3 0:46:18 101 Sestito Josephine 9 F St. Johnsbury VT SJSC
4 0:47:08 108 Joubert Lillian 9 F Towson MD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *