Kingdom Triathlon – August 3, 2014 – Times

Kingdom Triathlon  8-2-2014
Aquaman – Even Up
Females
1 5:14:00 828 Campbell Elizabeth A 32 F Mystic CT
2 5:23:57 856 Battaglia Deb 46 F Salt Lake City UT
3 6:06:30 825 Amyot Francine 50 F St-Romuald QC Quebec Nordiques
4 6:14:59 826 Berube Lynda 49 F St-jean Chrysosotme QC Quebec Nordiques
DNF 834 Harlow Margaret L 22 F Austin TX Texas Triathlon
Males
1 4:57:41 855 Kreger Chuck 44 M Salt Lake City UT
2 5:27:46 838 Desmarais Ray 56 M Barrington NH
3 6:11:02 852 Winn Eric 59 M Chsrlestown RI
4 6:18:50 837 Cote Andre 53 M lévis QC Quebec Nordiques
5 6:28:15 840 Gagne Michel 58 M St-Romuald QC Quebec Nordiques
6 6:28:15 856 Bussieres Dany 52 M Levi Quebec Nordiques
7 7:07:53 851 Wegner Chad E 37 M Sudbury MA
Ollie Even Up
Female
1 2:41:07 387 Lang Natalie 37 F Watertown MA
2 2:45:12 381 Audette Doreen R. 41 F Northfield VT Team Audette
3 2:46:50 384 callicoatte kim 52 F shutesbury MA umama
4 2:48:25 389 Morlock Jennifer M 29 F Mapleton ME
5 3:01:17 383 Boucher Caroline 63 F Pintendre QC Québec nordiques
Male
1 2:25:23 393 Thompson Craig 41 M Framingham MA
2 2:59:07 391 Cashman Michael J 30 M Boston MA
3 3:04:21 394 Wilfong Christopher M 31 M South Boston MA
4 3:05:43 392 Fassett Gerry 66 M Pintendre QC Québec Nordiques
5 3:36:12 395 Lemay Michel 61 M Levi QC Quebec Nordiques
6 5:11:43 390 Amyot Dominique 75 M Rivière du Loup QC Québec nordiques
Sprint
Female
1 1:39:53 938 Durivage Laurie 50 F Derby VT
2 1:49:57 917 Fuchs Diane E. 37 F Essex Junction VT
3 1:52:10 919 Kraus Dana C 48 F Danville VT
4 1:54:18 918 Griffin Maryellen 45 F Danville VT
5 1:55:21 936 Meidel Kelsey 24 F Arlington MA
6 1:58:04 913 Bleimes Ashley E 29 F Boston MA
7 1:58:28 920 Platz Shana E 29 F Boston MA
8 2:00:22 915 Earll Sophie C. 21 F Burlington VT
9 2:03:32 916 Eaton Cheryl 36 F Jericho VT
10 2:28:28 924 Topman Marjorie E 69 F Ossining NY
Males
1 1:21:08 935 Valentin Peter 43 M Anyplace NE
2 1:23:34 937 Schoen Elias 20 M Colchester VT
3 1:29:40 932 Rybecky Philip 56 M Port Washington NY Team Jackass
4 1:42:04 934 Smith Jeremy 63 M Jacksonville FL
5 1:45:20 926 Jacob Speidel 34 M Springfield VT
6 1:47:57 929 Panico Giacomo 40 M Ottawa ON Independent
7 1:52:56 930 Reese Craig 52 M Canaan VT
8 2:03:32 928 O’Connell Peter 52 M Jeffersonville VT Mayhem
Sprint – Relay Teams
1 1:46:52 949 Audette David J. 41 M Northfield VT Team Audette
949 Audette Elizabeth 43 F Lyndon VT Team Audette
949 Baillargeon Wade 52 M Lyndon VT Team Audette
2 2:28:48 921 Taylor Morgan A. 37 F Stratton Mountain VT Taylor/Topman
Topman Bruce 71 m Ossining NY
Seymour Swim
1.75 Mile Swim
1 1:13:44 1 Audette Kayla A. 13 F Northfield VT Team Audette
3.5 Mile Swim
1 1:45:20 9 Yannessa F. Victor 58 M Elkins Park PA Delaware Valley LMSC
1 1:47:50 7 Yankauskas Paula J 58 F Hyde Park VT NEM – STOW
DNF 6 Needham Cynthia A 65 F Hyde Park VT NEM – STOW
Team Prizes
Aquaman – The Stick – The top three times
Team New England
5:14:00 828 Campbell Elizabeth A 32 F Mystic CT
5:27:46 838 Desmarais Ray 56 M Barrington NH
6:11:02 852 Winn Eric 59 M Chsrlestown RI
16:52:48
Team Nordiques
6:06:30 825 Amyot Francine 50 F St-Romuald QC Quebec Nordiques
6:14:59 826 Berube Lynda 49 F St-jean Chrysosotme QC Quebec Nordiques
6:18:50 837 Cote Andre 53 M lévis QC Quebec Nordiques
18:40:19
Team Western States
4:57:41 855 Kreger Chuck 44 M Salt Lake City UT
5:23:57 856 Battaglia Deb 46 F Salt Lake City UT
DNF 834 Harlow Margaret L 22 F Austin TX Texas Triathlon
DNF
Ollie – The Rocks – Top Four Times
Massachusetts
2:25:23 393 Thompson Craig 41 M Framingham MA
2:41:07 387 Lang Natalie 37 F Watertown MA
2:46:50 384 callicoatte kim 52 F shutesbury MA umama
2:59:07 391 Cashman Michael J 30 M Boston MA
10:52:27
Nordiques
3:01:17 383 Boucher Caroline 63 F Pintendre QC Québec nordiques
3:05:43 392 Fassett Gerry 66 M Pintendre QC Québec Nordiques
3:36:12 395 Lemay Michel 61 M Levi QC Quebec Nordiques
5:11:43 390 Amyot Dominique 75 M Rivière du Loup QC Québec nordiques
14:54:55
The Sprint – The Flying Sneaker – Top Four Times
The World
1 1:21:08 935 Valentin Peter 43 M Anyplace NE
2 1:29:40 932 Rybecky Philip 56 M Port Washington NY Team Jackass
3 1:42:04 934 Smith Jeremy 63 M Jacksonville FL
4 1:47:57 929 Panico Giacomo 40 M Ottawa ON Independent
6:20:49
Vermont
1 1:23:34 937 Schoen Elias 20 M Colchester VT
2 1:39:53 938 Durivage Laurie 50 F Derby VT
3 1:45:20 926 Jacob Speidel 34 M Springfield VT
4 1:49:57 917 Fuchs Diane E. 37 F Essex Junction VT
6:38:44

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *